نور خطی

نور خطی چیست

این چراغ‌ها  جزو مدرن‌ترین سیستم‌های روشنایی هستند که از لحاظ کارایی نسبت به سیستم‌های روشنایی قدیمی بازده نوری بسیار بالاتر، طول عمر بیشتر، شار نوری بهتر و مصرف انرژی کمتری دارند و همچنین نور را به صورت یکدست و یکنواخت از خود ساطع می‌کنند.
در این مقاله تلاش کردیم به آسان‌ترین روش ممکن توضیح دهیم چراغ خطی یا لاینی چیست و چه کاربردی دارد.

چراغ‌های خطی از نظر نورپردازی نیز ویژگی‌های بهتری نسبت به انواع دیگر چراغ‌ها دارند که با استفاده از آنها می‌توان طراحی‌های متنوع و شیکی با توجه به طراحی داخلی و همچنین در نظر گرفتن ویژگی‌های خاص

معماری و دکوراسیون محل مورد نظر، بهترین طراحی برای اجرای نورپردازی را انجام داد.

مزایای نورپردازی با چراغ خطی یا لاینی

روش نصب متفاوت

این مدل چراغ‌ها انعطاف بالایی دارند به همین دلیل در هر نوع سقفی قابل نصب هستند.
آنها را می‌‌توان به صورت معلق یا آویزان، توکار یا روکار نصب کرد.
بعضی از محصولات روشنایی خطی را می‌توان به شکل‌های مختلفی مانند T یا L در گوشه‌های فضای مورد نظر نصب کرد.

این اشکال متصل به همراه طیف‌های مختلف نوری به طراحان داخلی ساهتمان این امکان را می‌دهد تا با بهره بردن از یک آباژور، طرح‌های واقعاً بی نظیر و شیکی را ایجاد کنند.
همچنین لازم است بدانید که در این مدل نورپردازی، درجه نور را می‌توان با کنترل از راه دور یا کنترل دیواری تنظیم کرد.

 عملکرد مناسب 

همانطور که می‌دانید در این چراغ‌ها از لامپ‌های ال ای دی استفاده می‌شود.
با توجه به این که ال ای دی‌ها جهت دار هستند و با استفاده از آنها دیگر نیازی به بازتاب دهنده‌ها و دیفیوزرها نداریم، بنابراین باعث افزایش کارایی و بهبود عملکرد چراغ خطی می‌شوند‌.

 افزایش زیبایی 

اغلب اوقات داشتن عملکرد مناسب و خوب کافی نیست.
طراحی نورپردازی لازم است به گونه‌ای باشد که جز تامین روشنایی کافی و مناسب، موجب افزایش جذابیت و شیک، لوکس و امروزی به نظر رسیدن فضا نیز گردد.
چراغ‌های خطی را می‌توان انتخابی مناسب برای تحقق این امر دانست.

زیرا این مدل چراغ‌ها طیف وسیعی از انواع طرح‌ها و رنگ‌ها را دارند و با استفاده از آنها می‌توان طراحی‌های خاص، منحصر به فرد و چشم نوازی انجام داد.
این چراغ‌ها کاملاً مناسب با طرح‌های سفارشی با گوشه‌ها، مسیرهای خطی طولانی، مربع‌ها، نور مستقیم یا غیر مستقیم و… هستند  که این امر چراغ‌های خطی ال ای دی را به مناسبترین گزینه برای نورپردازی این مکان‌ها تبدیل کرده است.

نور خطی

کاربرد نور خطی چیست؟

در گذشته از این چراغ‌ها تنها در فضاهای تجاری مانند دفاتر یا خرده فروشی‌ها استفاده می‌شد اما امروزه با توجه به انعطاف پذیری بالای چراغ‌های خطی، می‌توان در مکان‌های دیگری نیز از آنها استفاده کرد.

مثلاً این چراغ‌ها می‌توانند انتخابی عالی برای یک دفتر کار شیک یا استودیو هنری باشند.

این چراغ‌ها فضای کمی را اشغال می‌کنند و در بزرگتر به نظر رسیدن یک اتاق تاثیر زیادی دارد.

به طور کلی از این چراغ‌ها می‌توان برای ارائه قابلیت روشنایی بی نظیر جهت استفاده در اماکن کار، فضاهای عمومی، املاک مسکونی، رستوران‌ها و کافه‌ها، دفاتر رسمی و… استفاده کرد.

چراغ خطی توکار چیست؟

نصب این مدل چراغ در سقف‌های کاذب انجام می‌شود.

به همین دلیل در ساخت این سقف‌ها باکس یا شیارهایی مناسب با ابعاد این چراغ‌ها ایجاد کرده و پس از آن چراغ در داخل آن تعبیه می‌شود.
البته از این چراغ‌ها می‌توان در بعضی دیوارهایی که شرایط خاصی دارند نیز استفاده شود.

با استفاده از این چراغ‌ها می‌توان انواع لاین‌های نوری مستقیم، منحنی و کرو، متناسب با قوس‌های فضا و نحوه چیدمان دکور فضا انجام داد

بنابراین دست طراحان را برای طراحی نورپردازی به نحو احسن توسط این چراغ‌ها را باز گذاشته است.
مثلاً در فروشگاه‌ها یا مراکز تجاری بهره بردن از نور خطی در سقف که امتداد آن از روی دیوار عبور می‌کند، طرح زیبایی به شکل L را به وجود می‌آورد.

این کار باعث افزایش جذابیت بصری و مدرن و شیک بودن فضای مد نظر می‌شود.

از این چراغ‌ها می‌توان در هر محیطی اعم از اداری، تجاری، مسکونی و…استفاده کرد به شرط آنکه شرایط مناسب برای نصب چراغ خطی به صورت تو کار را داشته باشند.

چراغ خطی روکار چیست؟

استفاده از این مدل چراغ خطی برای نور پردازی تنها در شرایطی انجام می‌شود که ارتفاع سقف سقف زیاد نباشد تا بتوان از سیستم‌های آویز در آن استفاده کرد یا سقف کاذب و امکان برش و ایجاد شیار در سقف جهت نصب چراغ خطی توکار وجود نداشته باشد.
اگر دوست دارید سیستم روشنایی محل مورد نظر خود را تغییر بدهید اما امکان تغییر یا دست بردن در سقف و دیوارها را ندارید می‌توانید با استفاده از چراغ خطی روکار سیستم روشنایی مورد علاقه‌ی خود را در مکان مورد نظر پیاده کنید.

البته در این حالت بدنه چراغ بعد از نصب در دیدرس سایرین خواهد بود به همین دلیل این چراغ‌ها رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی دارند و شما می‌توانید بدنه چراغ را متناسب با طراحی و رنگ دکوراسیون محل مورد نظر خود انتخاب کنید.
با توجه به خواست و سلیقه شما می توان این چراغ‌ها را در طول‌های بالا تولید کرد و در انواع محیط‌های تجاری، اداری و مسکونی از آنها استفاده کرد.

چراغ‌های خطی جز شیکترین و مدرنترین تجهیزات نورپردازی هستند که نسبت به نمونه‌های قدیمی خود بازده نوری بیشتر، شار نوری بهتر و مصرف انرژی کمتر دارند.

در گذشته از این چراغ‌ها تنها در دفاتر رسمی یا خرده فروشی‌ها استفاده می‌شد اما در دنیای مدرن امروز، باتوجه به اهمیت نورپردازی در زیبا به نظر رسیدن فضا، استفاده از آنها به فضاهایی مانند رستوران‌ها، کافه‌ها، لابی هتل‌ها، استودیو‌های هنری و… افزایش پیدا کرده است و مثل گذشته محدود به چند مکان خاص نیست.

چراغ‌های خطی دست طراحان را برای طراحی نمونه‌های شیک و لوکس نورپردازی و پیاده کردن این ایده‌ها به واسطه این چراغ‌ها را باز گذاشته است.
چراغ‌های خطی را از لحاظ نحوه نصب می‌توان به ۳ مدل توکار، روکار و آویز دسته بندی کرد که هر کدام از این سه مدل‌، برای نورپردازی فضاهای مخصوصی مناسب هستند.

با توجه به اینکه این چراغ‌ها انعطاف بالایی دارند می‌توان از آنها برای اشکال مختلف، مثلا طراحی نور به شکل L استفاده کرد.

استفاده از لامپهای ال ای دی در این چراغ‌ها جدا از مصرف کم انرژی و صرفه جویی در هزینه‌ها، طیف رنگ متنوعی را نیز در اختیار طراحان نورپردازی قرار می‌دهد.